VIDEO Gabriela Novotná – poslední slovo z Dakaru

Děkujeme Ti za sdílení
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

„Sny se plní“ je mottem druhé české naděje něžnějšího pohlaví, motocyklistky Gabriely Novotné. I ona odstartovala do jednačtyřicátého ročníku slavného závodu podruhé, loni bohužel nedojela. Jejím cílem je v první řadě se ctí dojet do cíle, nechce se doplazit. Jak moc po tom rodačka z Chomutova touží, naznačuje i to, že si na splnění snu vzala hypotéku, aby poplatila nutné výdaje. Jak sama lektorka a překladatelka přiznává, splácet bude nejspíš ještě za deset let. Nelitovala však ani minutu.

Dobrodružná povaha přiměla českou závodnici nespokojit se s endurem a motokrosem, ale všechny své síly směřovat k Dakaru. K lásce k motocyklu přitom přišla jako slepý k houslím. „Úplnou náhodou jsem si vyzkoušela amatérskou rallye, co se jezdí za rybníkem. V té době jsem měla obsah motorky 650 ccm. Bylo to takové protrpěné, propadané, ale naprosto mi to učarovalo a věděla jsem, že to je to, co chci jednou dělat,“ vzpomíná Novotná.

Loni startovala jako první Češka v kategorii motocyklů, ještě v desáté etapě držela druhou příčku mezi ženami, celkově třiasedmdesátou. Do cíle etapy už jí přitom zbývalo jen něco kolem devadesáti kilometrů, její cestu však zastavil kámen zahrabaný v písku. Následný pád na rameno a zlomená klíční kost zmařily její ambice na úspěšné dojetí celého závodu, nicméně etapu se slzami z bolesti a po boku Roučkové statečně dokončila.

Jak Novotná vidí pozici ženy v převážně mužském sportu? Na větších závodech jsou vesměs soupeři příjemní a snaží se závodnici podpořit. Mužská ješitnost vyplouvá na povrch především na menších akcích. „Na amatérských závodech se občas stane, že když někoho dojíždím, tak mi uhýbá, a když vidí, že jsem baba, tak to chce ještě zachránit. Je to různé. Podle eg chlapů,“ svěřila se Novotná v rozhovoru pro idnes.

Přestože závodění miluje a dakarská rallye je pro ní splněný sen, neví, na kolik startů se ještě postaví. „Druhou hypotéku si nevezmu,“ stýská si motorkářka nad omezenými finančními možnostmi. Pokud by se našli partneři, situaci by to značně usnadnilo. Novotná by tak mohla závodit ještě pár let a třeba dohnat slavnou Španělku Laiu Sanzovou.

Ta ve světě motosportu znamená pojem. Španělka v roce 2015 skončila v celkovém hodnocení devátá a netají se ambicí jednou slavný Dakar vyhrát. Sokyni obdivuje i Novotná především pro její schopnost ovládat motorku. „Asi nemá takový fyzický fond, jaký přísluší chlapům, ale kdyby leckterý z nich uměl ovládat motorku tak jako Laia, tak si jede pro první místo,“ svěřila se česká motorkářka.

Napsat komentář